CANNES 7TH ART AWARDS - 3-3430.jpg

CANNES 7th ART AWARDS WINNERS
2022

FEATURE FILMS

International Award – Grand Prize:

«Dreams live in trees» by Marco Della Fonte / United Kingdom

International Award – Best Director:

Marco Della Fonte «Dreams live in trees» / United Kingdom

International Award – Best First Time Director:

Thibault Duler Entrelacs» / France - Canada

International Award – Best Actress in a Lead role:

Natalia Polovinka in «Mother of apostles» by Zaza Buadze / Ukraine

National French Award – Grand Prize:

«Près de moi» by Alex Guery / France

Silk Road Award – Grand Prize:

Mom, I’m alive by Aziz Zairov and Mukhamed Mamyrbekov / Kazakhstan

SHORT FILMS

International Award – Grand Prize:

«365 days later» by Riku Suokas / Finland

International Award – Best Composer:

Noise In Your Eye «Censure» directed by Richard Bazley / United Kingdom

National French Award -Young Audience Prize:

 «52 metres later » by Frederic Rabaud and Clotilde Gourdon / New Caledonia

Audience Prize:

«Fight for Ukraine» by Andrii Zaiets / Ukraine

Silk Road Award - Grand Prize:

«Lonely Season» by Hamid Reza Mahmoudi Mehrizi/ Iran

ANIMATION

International Award – Grand Prize:

«Miracle» by Shaofu Zhang / United States - China

Silk Road Award – Grand Prize: «The sprayer» by Farnoosh Abeo / Iran

DOCUMENTAIRE

International Award – Grand Prize Full Length Documentary:

« I was not born for war » by Vladyslav Robski / Ukraine

International Award – Grand Prize Short Documentary:

«Being me at the current America» by Dmae Roberts / United States

MUSIC VIDEO

International Award – Grand Prize:

«The Open» by Kit Pilosof / Canada

Audience Prize:

«Fare way man» by William (Wil) Bryant Allen / Australia

Silk Road Award – Grand Prize:

«Run girl» by Aaron Dormer / Germany

EXPERIMENTAL

International Award – Best Composer:

Sebastian Kauderer  «Timeless Love» directed by Breton Tyner-Bryan / United States

National French Award – Grand Prize:

«Dans l’ombre» (In the shadow) by Fabrice Mathieu / France

directed by Joseba Elorza / Spain

Grand Prize Experimental: "Eternal" directed by Nicolai Sagasser / Germany

Silk Road Production Association Special Prize: "They call me Dax" directed by Patrick Alcedo / Canada

SILK ROAD PRODUCTION ASSOCIATION AWARDS

Best Director-Feature Film

Emmanuel Saez 

“ROADS OF FEAR” / France

Best Cinematography-

Feature Film

Dimitri Borget, Alexandre Laurier

“ROADS OF FEAR” / France

Directed by Emmanuel Saez


Grand Prize-Documentary

«10 Rounds» / France 

Directed by Jean-Christophe Gonon

Best Cinematography-Experimental Film

Marie-Pier Diamond

“Ancestral Land” directed by 

Gabriel Bissonnette / Canada

      


     

 
IMG_20211010_191201_101.jpg

CIIFF WINNERS
2021

INTERNATIONAL AWARDS
Best Director Short Film: Marcel Andre  / "Bread and circuses" / USA 

Best Feature Cinematography: "Broken Souls" directed by Juan Pablo Arroyo Abraham / Director of photography  Anna Soler Ceprià / Mexico

Best Documentary Cinematography: "Ocean Souls" directed by Philip Hamilton / Director of photography Scott Wilson  / United Kingdom

Best Composer Animated Film: Flavio Gargano / ​"Mila"/  USA 

Best Actor in a Lead role: Hussein Eskandri / "Nargesi"directed by Payam Eskandari / Iran

Best Actress in a Secondary role: Shirin Aghakashi / "Nargesi" directed by Payam Eskandari / Iran

Grand Prize Feature Film: "Nargesi" directed by Payam Eskandari / Iran

Grand Prize Short Film: "The Autumn girl" directed by Kyle Misak / USA

Grand Prize Animation: "Mila" directed by Cinzia Angelini / USA

Grand Prize Documentary: "Ocean Souls" directed by Philip Hamilton / United Kingdom

Grand Prize Music Video: "Highland Home" directed by Dan Schaefer / USA

Audience Award Animated Film (ex aequo):

"Tomorrow" directed by Mohammad Shihab Uddin / Bangladesh

 and "The Satchel" directed by Nissi Ogulu / Nigeria

Audience Award Documentary: "The Cathedral bells" directed by Kylie Tan / Singapore

Audience Award Music Video: "Boy scientist" directed by Susan Lim, Samudra Kajal Saika / USA

NATIONAL FRENCH AWARDS

Best Actress in a Lead role Feature Film: Jeanne Faucher in "La fin d’Aaron" directed by Florian Bardet

Grand Prize Short Film: "Champion" directed by Sylvain Begert

Grand Prize Documentary: "Armenia – Time for Artists" directed by Anahit Dasseux Ter Mesropian 

and David Vital Durand

Grand Prize Music Video: "My bed of nails" directed by Michael Zaluski 

SILK ROAD AWARDS (Silk Road's Countries):

Grand Prize Feature Film: "Nargesi" directed by Payam Eskandari / Iran

Grand Prize Short Film: "Solitude" directed by Fabio Grossi / Italy

Grand Prize Documentary: "White angels of Camargue – Europe last cowboys" directed by Dennis Schmelz / Germany

Grand Prize Music Video: "Searise" directed by Joseba Elorza / Spain

Grand Prize Experimental: "Eternal" directed by Nicolai Sagasser / Germany

Silk Road Production Association Special Prize: "They call me Dax" directed by Patrick Alcedo / Canada

 
Screenshot_2021-06-13-01-32-49-756_com.instagram.android~2.jpg

CIIFF WINNERS
2020

INTERNATIONAL AWARDS
Best Director Short Film: Sirad Balducci / "Generation Lockdown" / USA 

Best Cinematography: "Saving Jaws" / director of photography  Keoni Tetawa Bowthorpe / USA  

Best Composer: George Strezov/​"Shibil"Bulgaria  
Best Actress: Angela Lanza / "Cold Dark Hollow"/ USA
Best Actor: Wilmer Amando Suàrez / "The Errand Boy" / Colombia

Grand Prize Feature Film: "Shibil" / Directed by Nikola Bozadzhiev / Bulgaria 
Grand Prize Short Film: "RESEMBLANCE" / Directed by Kevin J. O'Neill / USA
Grand Prize Animation: "RenaiDance" / Directed by Zhike Yang, Wenjie Wu, Han Chen Chang / USA 

Grand Prize Documentary: "Boundless Life" / Directed by Stefan Rainer / Autriche 
Grand Prize Experimental Film: "Spirits we dance" / Directed by Natalija Gormalova / Ghana

Grand Prize Music Video: "Gateway" /  Namewee Studio Production / Taiwan 

NATIONAL FRENCH AWARDS
Grand Prize Feature Film: "The end of the heroes" / Directed by Claude Saussereau 

Grand Prize Short Film: "A girl and a gun" / Directed by Pierre Edouard Joubert 

Grand Prize Animation: "The butterfly cage" / Directed by Héléna Serra, Maxime Sabisik 

Grand Prize Documentary: "A contre courant"/ Directed by Maёl Charpentier 

Grand Prize Experimental Film: "Ö" / Directed by Chloé Depeyrat
Audience Prize Documentary: "Face au vide" / Directed by Marc Brulard 

Audience Prize Short Film: "Sarah" / directed by Sandrine Pouradier, Philippe Garcin

Silk Road AWARDS (Silk Road's Countries)
Grand Prize Short Film: "The other" /  Directed by Ako Zandkarimi, Saman Hosseinpour / Iran 

Grand Prize Animation: "Lea’s secret" / Directed by Rico Gutierrez / Philippines
Grand Prize Documentary: "B.L.I.N.D." / Directed by Sid Katragadda / India
Grand Prize Music Video: "A cat has four legs" / Directed by Alexey Belkin : Russian federation

Special Mention Prize: "Ander" / Directed by Alina Mustafina / Qatar